Advertisement
Syndrom Urologiczny Kotów (SUK) PDF Drukuj Email

http://www.medwet.pl/images/fotki/suk02.jpg Jest to schorzenie układu moczowego występujące u kotów. Głównie dotyczy pęcherza moczowego i dróg wyprowadzających mocz. Objawem zauważalnym przez właściciela jest trudność w oddawaniu moczu lub mimowolne oddawanie  moczu (kot chodzi i zostawia w różnych miejscach krople lub niewielkie plamy moczu). Wielokrotne wchodzenie do kuwety bez efektu, wokalizacja podczas oddawania moczu oraz okolica cewki moczowej pomoczona moczem.  Problem dotyczy częściej kocurów, niż kotek, szczególnie po kastracji. Syndrom urologiczny kotów obejmuje głównie trzy problemy:

-zapalenie cewki moczowej

-zapalenie pęcherza moczowego

-tworzenie się piasku i kamieni moczowych. 

Do czynników wpływających na wystąpienie SUK zaliczamy:

-zmiana odczynu Ph moczu,

-obecność bakterii i wirusów w drogach wyprowadzających,

-niedobór witaminy A (wit. A wpływa na jakość nabłonka dróg wyprowadzających),

-zaburzenia hormonalne,

-dieta z wysoka zawartością magnezu i ograniczonym dostępem do wody. 

Podczas rozwoju schorzenia dochodzi do częściowego lub całkowitego zatkania cewki moczowej co doprowadza do osłabienia, wymiotów, odwodnienia i niechęci do jedzenia. Kot nie pozwala wziąć sie na ręce, występuje bolesność jamy brzusznej.

Leczenie:

-możliwie jak najszybsze udrożnienie cewki moczowej oraz opróżnienie pęcherza moczowego, http://www.medwet.pl/images/fotki/kroplowka02.jpg

-wprowadzenie leczenia przyczynowego i objawowego, opartego o podawanie dużych ilości płynów (najlepiej dożylnie), antybiotykoterapię, środki wspomagające oddawanie moczu i odnowę śluzówki dróg wyprowadzających, zmianę diety na podstawie badania moczu.

Zapobieganie:

Zmiana diety na specjalistyczną (leczniczą do momentu poprawy paramentów moczu, a później karmę o zmniejszonej ilości magnezu), stały dostęp do wody, okresowe badania moczu i krwi.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
ссылка android app определение адреса по номеру телефону spy sms com review cell phone monitoring understanding ссылка здесь spy software za kompjuter Поиск Super P-force sitemap