Najlepszym lekarstwem na świecie jest wola życia, wola walki o życie. Niewiarygodne jest to jak bardzo zwierzęta potrafią walczyć z chorobą, wyniszczeniem jeżeli tylko mają wolę życia - wtedy są gotowe wydobyć siły gdzieś ze swego wnętrza, co nieraz jest nieprawdopodobne że w takim malutkim ciele tyle tej siły drzemie.

Młodziutka, drobniutka ,szorstkowłosa sunieczka trafiła do nas dzięki Stowarzyszeniu działającemu na terenie Bielska na rzecz zwierząt. Dziewczynka była w bardzo złym stanie, odwodniona, słabiutka, dręczona biegunką z krwią, wymiotami , od bardzo wielu dni nic nie jadła. W końcu trafiła do nas, została na leczeniu stacjonarnym. Każdego dnia przyglądaliśmy się jej zmaganiom z przykrą chorobą , niestety mała cierpiała na parwowirozę. Jak wszyscy wiemy jest to bardzo ciężka choroba wirusowa, nierzadko śmiertelna.

http://www.medwet.pl/images/zembyyork04m.jpghttp://www.medwet.pl/images/zembyyork05m.jpg

Pewnego dnia podeszła do naszego gabinetu Pani i w drzwiach zadała nam pytanie: jak pies się dusi kością od wczoraj to co ma zrobić? Prawie chórem wykrzyknęliśmy, że natychmiast przyjść do gabinety. Taka kość nie tylko może przebić przełyk czy gardło, ale spowodować głęboki uraz zagrażający życiu.

http://www.medwet.pl/images/zembyyork06.jpg

Staraliśmy się wyjaśnić powagę problemu,
ale Pani skwitowała nas, "że ona jeszcze popróbuje domowymi sposobami".


Istotnie zjawiła się dzień później z otyłym Yorkiem.
Pies nie tylko miał wbitą kość w podniebienie miękkie, ale również resztki zębów w tragicznym stanie.

Cuda się zdarzają, choć zapewne wielu w to nie wierzy.
Dowodem na potwierdzenie tej tezy może być historia pewnego pręgowanego kota, który spędził w inkubatorze pięć dni. Dla niego i jego właścicieli z pewnością była to wieczność ..
Kiedy trafił do lecznicy był bardzo osłabiony, prawie na nic nie reagował, dręczył go poważny problem z wątrobą oraz cukrzyca.

Moda na daną rasę praktycznie zawsze odbija się echem na zdrowiu preferowanej rasy  i niestety charakterze. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby moda i szum wokół danej rasy przyniósł coś dobrego. W konsekwencji obecnie psy rasowe są obciążone wieloma schorzeniami. Dziś przed przyszłym właścicielem psa rasowego stoi nielada wyzwanie i niestety w wielu wypadkach spore obawy w okresie wzrostu szczenięcia.